This year I began using ‘Classroom Economy’. The students have jobs, earn money, and rent or buy their desks. Students have several opportunities to earn extra money. This is important because their monthly paychecks are less than their rent ($1000).
One way they can earn extra money is to solve math problems. I post two problems for anyone in the class to solve. I will only take the first correct answer. One is generally more difficult than the other thus allowing students to challenge themselves. The harder problem will earn them $50 while the easier one will earn them $20.
I was able to snap this photo of a student, who NEVER passes up the opportunity to make extra money, practicing the skills that she has learned. Added bonus, we leave the process a student takes on the board for all to see and learn from.