Recently I wrote about jazzing up Math class. I was going to have them use real world situations to make the learning more relevant. After writing Ugh, Math, John Stevens suggested having the students come up with the questions. The idea being that they will come up with better questions than I could.
We looked at different candies. Here were some of their questions:
- How many of each candy are there?
- How much protein in each candy?
- How much calcium in all the candies?
- How much does the bag weigh?
There were some pretty great questions that would require a lot of math. We started working out how much the entire bag weighs. We are basing it on the weight of the candy.
John was right, the questions were better and I had instant buy-in to boot! I will definitely be doing more of this.
Love it!